Všichni to známe. Jste u vody a potřebujete vyřídit hovor nebo se na něco podívat na internetu a chytnete mobilní telefon tak nešikovně, že v té vodě prostě skončí…Co teď🤷‍♀️  Máme pro vás dobrou zprávu, nemusíte se s utopeným telefonem hned loučit, stačí ho vylovit z vody a zkusit naše tipy, jak jej přivést zpět „k životu“.

Existujete totiž osvědčený postup, díky kterému můžete utopený smartphone ještě zachránit. V případě, že budete postupovat podle jednoduchých kroků, velmi pravděpodobně své zařízení zachráníte i díky známým tipům, ke kterým patří například vložení telefonu do rýže.

Jste stále ještě připraveni na záchranu svého utopeného telefonu? Pusťme se tedy do toho.

#1 Telefon vypněte a vyndejte z něj baterii

Telefon vytáhněte z vody a okamžitě ho vypněte a vytáhněte z něj baterii. Bohužel nyní u telefonů již bývá baterie ukrytá pod pevně přilepeným a přišroubovaným krytem. V takovém případě nezbývá nic jiného, než baterii nechat na místě.

#2 Oddělejte všechny odnímatelné části telefonu

V tomto kroku sundejte všechny kryty a také další odnímatelné části jako je SIM karta nebo microSD karta. Čím víc svůj mokrý telefon „odstrojíte“, tím lépe.

#3 Telefon očistěte od vody a od nečistot

Pokud se telefon namočil do vody, můžete ho rovnou začít manuálně sušit. V případě, že jste ho však polili limonádou, pivem nebo se se dostal do kontaktu s mořskou vodou, nejprve ho vyčistěte destilovanou vodou nebo čistým lihem, abyste odstranili všechny látky, které by mohly vést ke korozi a zkratům.

#4 Manuálně ho osušte

V dalším kroku telefon manuálně osušte hadříkem nebo papírovými utěrkami a snažte se ho zbavit všech viditelných nečistot a vody. Při vysoušení nepoužívejte fén, ani nedávejte telefon na slunce nebo na topení, mohli byste ho poškodit.

#5 Vložte ho do uzavíratelné krabičky a zasypejte ho rýží nebo stelivem pro kočky

Ve chvíli, kdy je mobil suchý, vložte ho do uzavíratelné plastové nádoby a zasypejte ho rýží nebo stelivem pro kočky, které do sebe skvěle vstřebá zbylou vlhkost.

TIP: Pokud se vám utopí iPhone, je nejlepší ho manuálně osušit a dát do krabičky se silikonovým gelem. Poté radíme vyhledat servis, kde vám telefon rozeberou a důkladně vysuší.

#6 Vyčkejte minimálně 24 hodin

V rýži nebo ve stelivu nechejte ponořený telefon minimálně 24 hodin, v tomto případě však platí, že čím déle telefon necháte vysoušet, tím lépe. Doporučujeme proto vyčkat ideálně 48 až 72 hodin.

TIP: Tuto metodu můžete použít i když se vám srazí vlhkost pod displejem. Pokud se to stane u voděodolného telefonu, neváhejte ho reklamovat.

#7 Zapněte telefon

Po této době můžete konečně telefon zapnout a zjistit, na čem jste. Pokud se telefon zapnuli, je to bezesporu dobrá zpráva, myslete však na to, že se mohla voda dostat hlouběji do zařízení a problémy se mohou projevit až později. Pokud však telefon funguje bez problémů déle než půl roku, dá říci, že jste vyhráli.

Co dělat po zapnutí telefonu?

Ihned poté, co telefon naběhl, zálohujte veškerá data aplikací v interní paměti, za tento krok budete vděční v případě, že se telefon pokazí v dalších dnech. Následně můžete telefon normálně používat.

Pro váš klid duše je dobré kontaktovat nejbližší servis, kde se standardní cena deoxidace pohybuje okolo 790 Kč a následná oprava poté závisí na míře poškození vašeho zařízení.

Co rozhodně nedělat s utopeným telefonem?

❌ Nesušte zařízení fénem či v sušičce.

Nezapínejte jej netrpělivě před vysušením.

❌ Po zapnutí nespoléhejte, že je vše v pořádku a raději zálohujte.

My všichni z GoMobil vám přejeme nerušený zbytek léta plný jen pěkných zážitků💙

Jarmila

Markeťačka GoMobil