Z Eiffelovky budete nově volat stejně jako z Petřínské rozhledny! Proč je tedy slovo “končí” v uvozovkách? Samotný roaming, tedy služba, kdy voláte, SMSkujete a surfujete v zahraničí, samozřejmě neskončí. Přichází ale kouzelné spojení “Roam Like At Home” neboli “V roamingu jako doma”. Co to znamená? 

Zeptali jsme se dvou tisíc zákazníků GoMobil, co by je zajímalo ohledně nového roamingu. Na jejich 15 nejčastějších dotazů jsme připravili odpovědi. Pojďme si je společně projít.

1/15: Kdy přesně změna nastane?
U GoMobil dojde ke změnám v roamingu již od 1. června, tedy v den, kdy GoMobil oslaví své čtvrté narozeniny. U většiny operátorů se tak stane nejpozději o dva týdny později – 15. června. 
2/15: Jaké jsou hlavní změny v roamingu?
Až doteď byly k volným minutám, SMSkám a megabajtům využitých v roamingu v Zóně 1 účtovány příplatky. Ty nyní skončí. Pokud jste žádné volné jednotky neměli, byla cena v EU vyšší než v Česku. Nyní musí být stejná. V EU budete zkrátka volat, smskovat a surfovat jako doma.
3/15: Jakých států se změna dotkne?
Jedná se pouze o Zónu 1, tedy Evropskou unii a státy z EEA (Evropský hospodářský prostor). Každý operátor může mít Zónu 1 trochu odlišnou. U GoMobil do ní patří následující státy:

Andorra, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Gibraltar, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Martinik, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Guadeloupe, Rakousko, Réunion, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Spojené Království, Španělsko, Švédsko

4/15: Co Velká Británie, která opouští EU?
I nadále je Velká Británie součástí Zóny 1 a tudíž pro ni platí “V roamingu jako doma”. Jak to bude po dokončení procesu vystoupení, zatím není známo. Lze ale předpokládat, že Velká Británie bude součástí Zóny 1 i po tak zvaném Brexitu. 
5/15: Za kolik v roamingu volám, SMSkuji a surfuji, když nemám žádný balíček volných minut, SMS nebo megabajtů?
Za stejnou cenu jako doma. Tedy například u nejoblíbenějšího Tarifu NA MÍRU za 1,50 Kč/min. a 1,30 Kč/SMS do všech sítí a to bez ohledu na to, zdali stojíte na Petřínské rozhledně nebo na Eiffelovce. Podrobný ceník paušálních služeb naleznete v našem Centru nápovědy.
6/15: Mohu v roamingu využívat své volné minuty, SMS a data bez příplatku?
Ano. Právě v tom spočívá hlavní změna v roamingu. Máte-li v Česku volné minuty, budete z nich čerpat i při volání z jakéhokoli státu Zóny 1 a to bez příplatku. Stejná situace platí i pro neomezené volání a SMS do všech sítí. 
7/15: Jak funguje v roamingu internet? Data se po vyčerpání zpomalí bez příplatku nebo se úplně zablokují?
Pokud vám v roamingu dojdou data, váš internet bude pouze zpomalen nikoli zablokován. To je velký rozdíl u GoMobil oproti mnoha operátorům, kteří po vyčerpání balíčku internet zcela blokují a nutí tak zákazníka dokoupit si nový balíček, i když třeba zbývá jen den nebo dva do jeho obnovení.
8/15: Zmizí poplatek za příchozí hovory?
Ano. Za příchozí hovory již nezaplatíte ani korunu. 
9/15: Co když volám v roamingu na číslo, které je právě teď také v zahraničí?
Pak si voláte úplně stejně, jako byste byli oba dva doma.
10/15: Jak v roamingu funguje neomezené volání ve vlastní síti?
Neomezené volání nebo SMSkování v síti GoMobil se vztahuje pouze na naši českou síť. Jste-li totiž v zahraničí, nejste v ten moment reálně připojeni k naší síti, ale k síti zahraničního operátora. Proto v takovém případě čerpáte své volné minuty nebo SMSky. Nemáte-li žádné volné jednotky, platíte jednotkovou cenu, jako byste v Česku volali do ostatních sítí mimo GoMobil.
11/15: Jak je to v zahraničí se signálem a rychlostí internetu?
Kvalita signálu nebo rychlost datového připojení závisí na roamingovém partnerovi, ke kterému jste v zahraničí připojeni a jeho pokrytí. Může se tedy lišit.
12/15: Bude v roamingu možné používat českou SIM kartu a naopak v Česku zahraniční SIM kartu neomezeně dlouho?
“V roamingu jako doma” se vztahuje pouze na běžné cestování a platí zde pravidla politiky přiměřeného využívání (Fair Use Policy). Pokud jste za uplynulé 4 měsíce strávili v roamingu více času než doma a vaše spotřeba v roamingu byla vyšší než doma, může vás operátor vyzvat k vysvětlení této situace a požádat, abyste ji napravili. Na nápravu máte 14 dní. V případě že i nadále budete využívat svou SIM kartu v roamingu častěji a více než doma, může váš operátor opět začít účtovat příplatky tak, jak je znáte nyní. Stejná situace platí i v případě, kdy máte trvalé bydliště mimo Českou republiku. U GoMobil nechceme tohoto pravidla zneužívat. Víme, že u 99 % našich zákazníků tato situace vůbec nenastane. A pokud by nastala, budeme ke každému zákazníkovi přistupovat individuálně po předchozí rozmluvě.

Stejná pravidla mohou uplatňovat zahraniční operátoři vůči českým občanům, kteří by u nás dlouhodobě využívali jejich SIM kartu. Pořídit si zahraniční SIM kartu pro využívání u nás doma tedy ve většině případů nebude výhodnější.

13/15: Co když jsem často blízko hranic nebo dojíždím za prací do zahraničí?
Pak nevadí, když se náhodou přepojíte do sítě zahraničního operátora. Vaše vyúčtování to nijak nepocítí. Výjimku tvoří pouze “neomezené volání v české síti GoMobil”, na které se roaming nevztahuje. Stačí, abyste se alespoň jednou denně připojili do naší české sítě a pravidla politiky přiměřeného využívání bez problémů splníte. Zajímá vás pokrytí signálem v ČR? Podívejte se na naši mapu.
14/15: Co bych si měl/a zkontrolovat před cestou do zahraničí?
Pro jistotu zkontrolujte, zdali máte roaming aktivovaný. V případě že je zakázaný, pak se v zahraničí vůbec nepřipojíte k síti. U GoMobil to zjistíte jednoduše v Samoobsluze. Také si můžete například aktivovat data jen pro Zónu 1, abyste se v zahraničí nebáli, že se omylem, například na lodi, připojíte k internetu v jiné zóně.
15/15: Změní se i ceny za volání do zahraničí?
Ne. Volání z České republiky do zahraničí se nezmění. Mění se pouze roaming – volání z českého čísla, které se nachází právě teď v Zóně 1, na české číslo. Tedy voláte-li svému kamarádovi do Německa na jeho místní číslo +49159777888, pak voláte klasicky do zahraničí dle Ceníku volání do zahraničí

Napadá vás nějaká další otázka? Napište nám ji do komentáře a my se pokusíme do druhého dne pro vás najít odpověď. Máte-li chuť, můžete článek nasdílet i svým přátelům, kteří třeba u GoMobil ještě nejsou, aby jim novinky o roamingu neutekly.

Milan

Markeťák GoMobil