Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Roaming v EU za měsíc „končí“. Víte, co nás čeká?

Z Eiffelovky budete nově volat stejně jako z Petřínské rozhledny! Proč je tedy slovo “končí” v uvozovkách? Samotný roaming, tedy služba, kdy voláte, SMSkujete a surfujete v zahraničí, samozřejmě neskončí. Přichází ale kouzelné spojení “Roam Like At Home” neboli “V roamingu jako doma”. Co to znamená? 

Zeptali jsme se dvou tisíc zákazníků GoMobil, co by je zajímalo ohledně nového roamingu. Na jejich 15 nejčastějších dotazů jsme připravili odpovědi. Pojďme si je společně projít.

1/15: Kdy přesně změna nastane?
U GoMobil dojde ke změnám v roamingu již od 1. června, tedy v den, kdy GoMobil oslaví své čtvrté narozeniny. U většiny operátorů se tak stane nejpozději o dva týdny později – 15. června. 
2/15: Jaké jsou hlavní změny v roamingu?
Až doteď byly k volným minutám, SMSkám a megabajtům využitých v roamingu v Zóně 1 účtovány příplatky. Ty nyní skončí. Pokud jste žádné volné jednotky neměli, byla cena v EU vyšší než v Česku. Nyní musí být stejná. V EU budete zkrátka volat, smskovat a surfovat jako doma.
3/15: Jakých států se změna dotkne?
Jedná se pouze o Zónu 1, tedy Evropskou unii a státy z EEA (Evropský hospodářský prostor). Každý operátor může mít Zónu 1 trochu odlišnou. U GoMobil do ní patří následující státy:

Andorra, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Gibraltar, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Martinik, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Guadeloupe, Rakousko, Réunion, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Spojené Království, Španělsko, Švédsko

4/15: Co Velká Británie, která opouští EU?
I nadále je Velká Británie součástí Zóny 1 a tudíž pro ni platí “V roamingu jako doma”. Jak to bude po dokončení procesu vystoupení, zatím není známo. Lze ale předpokládat, že Velká Británie bude součástí Zóny 1 i po tak zvaném Brexitu. 
5/15: Za kolik v roamingu volám, SMSkuji a surfuji, když nemám žádný balíček volných minut, SMS nebo megabajtů?
Za stejnou cenu jako doma. Tedy například u nejoblíbenějšího Tarifu NA MÍRU za 1,50 Kč/min. a 1,30 Kč/SMS do všech sítí a to bez ohledu na to, zdali stojíte na Petřínské rozhledně nebo na Eiffelovce. Podrobný ceník paušálních služeb naleznete v našem Centru nápovědy.
6/15: Mohu v roamingu využívat své volné minuty, SMS a data bez příplatku?
Ano. Právě v tom spočívá hlavní změna v roamingu. Máte-li v Česku volné minuty, budete z nich čerpat i při volání z jakéhokoli státu Zóny 1 a to bez příplatku. Stejná situace platí i pro neomezené volání a SMS do všech sítí. 
7/15: Jak funguje v roamingu internet? Data se po vyčerpání zpomalí bez příplatku nebo se úplně zablokují?
Pokud vám v roamingu dojdou data, váš internet bude pouze zpomalen nikoli zablokován. To je velký rozdíl u GoMobil oproti mnoha operátorům, kteří po vyčerpání balíčku internet zcela blokují a nutí tak zákazníka dokoupit si nový balíček, i když třeba zbývá jen den nebo dva do jeho obnovení.
8/15: Zmizí poplatek za příchozí hovory?
Ano. Za příchozí hovory již nezaplatíte ani korunu. 
9/15: Co když volám v roamingu na číslo, které je právě teď také v zahraničí?
Pak si voláte úplně stejně, jako byste byli oba dva doma.
10/15: Jak v roamingu funguje neomezené volání ve vlastní síti?
Neomezené volání nebo SMSkování v síti GoMobil se vztahuje pouze na naši českou síť. Jste-li totiž v zahraničí, nejste v ten moment reálně připojeni k naší síti, ale k síti zahraničního operátora. Proto v takovém případě čerpáte své volné minuty nebo SMSky. Nemáte-li žádné volné jednotky, platíte jednotkovou cenu, jako byste v Česku volali do ostatních sítí mimo GoMobil.
11/15: Jak je to v zahraničí se signálem a rychlostí internetu?
Kvalita signálu nebo rychlost datového připojení závisí na roamingovém partnerovi, ke kterému jste v zahraničí připojeni a jeho pokrytí. Může se tedy lišit.
12/15: Bude v roamingu možné používat českou SIM kartu a naopak v Česku zahraniční SIM kartu neomezeně dlouho?
“V roamingu jako doma” se vztahuje pouze na běžné cestování a platí zde pravidla politiky přiměřeného využívání (Fair Use Policy). Pokud jste za uplynulé 4 měsíce strávili v roamingu více času než doma a vaše spotřeba v roamingu byla vyšší než doma, může vás operátor vyzvat k vysvětlení této situace a požádat, abyste ji napravili. Na nápravu máte 14 dní. V případě že i nadále budete využívat svou SIM kartu v roamingu častěji a více než doma, může váš operátor opět začít účtovat příplatky tak, jak je znáte nyní. Stejná situace platí i v případě, kdy máte trvalé bydliště mimo Českou republiku. U GoMobil nechceme tohoto pravidla zneužívat. Víme, že u 99 % našich zákazníků tato situace vůbec nenastane. A pokud by nastala, budeme ke každému zákazníkovi přistupovat individuálně po předchozí rozmluvě.

Stejná pravidla mohou uplatňovat zahraniční operátoři vůči českým občanům, kteří by u nás dlouhodobě využívali jejich SIM kartu. Pořídit si zahraniční SIM kartu pro využívání u nás doma tedy ve většině případů nebude výhodnější.

13/15: Co když jsem často blízko hranic nebo dojíždím za prací do zahraničí?
Pak nevadí, když se náhodou přepojíte do sítě zahraničního operátora. Vaše vyúčtování to nijak nepocítí. Výjimku tvoří pouze “neomezené volání v české síti GoMobil”, na které se roaming nevztahuje. Stačí, abyste se alespoň jednou denně připojili do naší české sítě a pravidla politiky přiměřeného využívání bez problémů splníte. Zajímá vás pokrytí signálem v ČR? Podívejte se na naši mapu.
14/15: Co bych si měl/a zkontrolovat před cestou do zahraničí?
Pro jistotu zkontrolujte, zdali máte roaming aktivovaný. V případě že je zakázaný, pak se v zahraničí vůbec nepřipojíte k síti. U GoMobil to zjistíte jednoduše v Samoobsluze. Také si můžete například aktivovat data jen pro Zónu 1, abyste se v zahraničí nebáli, že se omylem, například na lodi, připojíte k internetu v jiné zóně.
15/15: Změní se i ceny za volání do zahraničí?
Ne. Volání z České republiky do zahraničí se nezmění. Mění se pouze roaming – volání z českého čísla, které se nachází právě teď v Zóně 1, na české číslo. Tedy voláte-li svému kamarádovi do Německa na jeho místní číslo +49159777888, pak voláte klasicky do zahraničí dle Ceníku volání do zahraničí

Napadá vás nějaká další otázka? Napište nám ji do komentáře a my se pokusíme do druhého dne pro vás najít odpověď. Máte-li chuť, můžete článek nasdílet i svým přátelům, kteří třeba u GoMobil ještě nejsou, aby jim novinky o roamingu neutekly.

 1. Rostislav Novák Rostislav Novák

  Dobrý den,
  uvádíte, že roamingové volání v zóně 1 je od 1. června za stejné peníze, jako volání doma. V mém případě volám za 1,50 ,- Kč doma v Česku, ale ve výpisu hovorů mám volání na Slovensko za 3,51 ,- Kč/min, přestože mám ještě dostatek volnývh minut. Jak tomu tedy mám rozumět?

  • Milan Milan

   Dobrý den, Rostislave, roamingové volání je volání s naší českou SIM kartou ze zahraničí. Volání do zahraničí je něco jiného, neboť voláte na zahraniční číslo. Takový hovor se řídí ceníkem volání do zahraničí.

 2. Jana Dohnalová Jana Dohnalová

  Dobrý den,
  jak funguje volání ve vlastní síti nebo i v tarifu na míru z Česka do zóny 1?
  Účtuje se něco při volání ve vlastí síti do zóny 1 nebo je to jen paušál z 49,- Kč?
  Děkuji.

  • Milan Milan

   Dobrý den, pokud voláte na české číslo, které je aktuálně v zahraničí a vy jste v Česku, pak platíte úplně stejně, jako byste byli oba dva aktuálně v Česku. Protože vy samozřejmě nemůžete tušit, že číslo, na které voláte, je nyní například v Rakousku.

   Pokud jste vy v Zóně 1 (například v Rakousku) a voláte na české číslo v síti GoMobil (ať už je v Česku nebo například v Rakousku), pak pro vás platí cena, jako byste volala v Česku do ostatních sítí. Neomezené volání v české síti GoMobil se na roamingové volání nevztahuje.

 3. Otakar Kohl Otakar Kohl

  Platí uvedené změny skutečně od 1.6.? Po přejezdu do Německa mi stále chodí sms s původními cenami.

  • Milan Milan

   Dobrý den, Otakare, vše by mělo být nastaveno správně od 1.6. Pokud vám přišla špatná SMS moc vás prosím o zaslání informací na podpora@gomobil.cz a my vše prověříme. Děkujeme za pomoc. Milan

 4. Stanislav Kadlec Stanislav Kadlec

  Dobrý den, já pracuji taky v zahraničí a jsem tam celý pracovní týden a víkendy doma. Volání a SMS používám venku minimálně a občas nějaký příchozí hovor. Data vůbec. O víkendu volám většinou jen v síti zdarma teď, výjimečně jinam. Podle toho co jsem se tu dočetl na tom budu taky tak, že mi začněte účtovat příplatky vlastně jen proto že je SIM přihlášena v cizí sítí častěji než v té domácí. To ať se na mě nikdo nezlobí ale tohle není žádný konec roamingu. To je vhodné jen pro pár lidí co jedou ven jednou za čas a pro ty co pracujeme v zahraničí je to jen další klacek hozený pod nohy.

  • Milan Milan

   Dobrý den, Stanislave. Pokud jste v zahraničí častěji než doma, pak se vás ochrana roamingu proti zneužití pravděpodobně dotkne. Nechci ale nic předjímat, vše budeme řešit individuálně, jakmile taková situace nastane. Hezký den, Milan

 5. Karel Karel

  Díky za super článek. Konečně se v tom trochu víc orientuju.

  • Milan Milan

   Díky moc, Karle. Snažíme se, abyste nově měli co nejvíc informací o dění nejen z naší rodiny GoMobil, ale celkově ze světa mobilních služeb, technologií a dalších zajímavostí.

 6. Otakar Kohl Otakar Kohl

  Pracuji v Německu, bydlím v ČR. Každý pracovní den jsem tedy ca. 10 hodin v Německu, jinak v ČR. Pokud bych si například aktivoval internetový balíček, dejme tomu 1.5 GB, měl bych mít teoreticky možnost ho čerpat i v Německu. Jenže po 4 měsících mě nejspíš začnete účtovat poplatky za roaming. Protože většinu balíčku budu čerpat mimo ČR. Nebo se mýlím?

  • Milan Milan

   Dobrý den, Otakare, díky moc za dotaz. Máme právo vám za každý MB účtovat příplatek v případě, že je váš provoz v roamingu za poslední 4 měsíce častější a větší než v ČR. Pokud se ale každý den připojujete i k síti v ČR a v roamingu jen v pracovní dny, pak stále častěji jste připojeni u nás doma. Tím pádem by mělo být vše v pořádku. Ke všem podobným situacím budeme přistupovat individuálně po předchozím kontaktování. Hezký den, Milan

   • Otakar Kohl Otakar Kohl

    V síti budu sice připojen častějc v ČR,ale větší objem dat bych čerpal v Německu.

    • Milan Milan

     Dle mých informací stačí, když je splněna jedna podmínka. Tedy stačí, že budete připojen častěji v Německu a nevadí, že objem přenesených dat je vyšší v zahraničí.

 7. Milan Fuksa Milan Fuksa

  Ahoj, mezi státy kterých se změna týká jsem nenašel Švýcarsko. Znamemá to, že ve Švýcarsku stále budu platit jako dosud? Díky MF

  • Milan Milan

   Dobrý den, Milane, Švýcarsko skutečně nespadá do EU ani celkově do Zóny 1. Nic se pro něj tedy nemění. V našem centru nápovědy naleznete přesné rozdělení států do zón a Švýcarsko objevíte v Zóně 2 – viz odkaz https://napoveda.gomobil.cz/s/ig

 8. Zdeněk Wittberger Zdeněk Wittberger

  Fajn až na to že se jedná o zdražení o 250% při volání v rámci GoMobil z (0,60) na (1,50).
  Asi abych začal více cestovat aby se to vůbec vyplatilo. Čert vem EU.

  • Milan Milan

   Dobrý den, Zdeňku, chápu, že ne každého potěšilo sjednocení ceny napříč celou EU. Pokud opravdu hodně voláte v síti GoMobil, máme pro vás akční balíček Neomezeného volání v české síti GoMobil jen za 49 Kč při aktivaci do 30.6.2017. Aktivovat si balíček můžete na https://muj.gomobil.cz

   • Zdeněk Wittberger Zdeněk Wittberger

    Což na třech kartách (pro vzájemné volání v GoMobil) dělá 150 Kč.
    V ceníku platného od 1.6.2017 je uvedena cena „Neomezené volání v rámci české sítě GoMobil“ za 99 Kč!!!

    Bohužel toto nebyla cesta správným směrem. A oceňovaná odlišnost od velkých „gigantu“ se vytrácí.

    • Milan Milan

     Ano, 99 Kč je oficiální cena, ale rozhodli jsme se každému stávajícímu zákazníkovi nabídnout akční cenu 49 Kč. Stačí si balíček aktivovat do konce června. Pevně věřím, že neomezené volání v rámci třech čísel za 49 Kč pro každého je skvělé. Ale naprosto respektuji, pokud je váš názor jiný.

 9. Monika Monika

  Dobrý deň. Nie je mi jasná jedna vec. Aká bude cena za volania v zahraničí na zahraničné čísla? Bude to cena, akoby som volala do zahraničia z ČR, alebo cena, akoby som volala do zahraničia v rámci Roaming-u? Príklad. Bola som v Poľsku a potrebovala som z Roamingu zavolať na poľské mobilné číslo. Účtoval sa mi k voľným minútam z balíčku poplatok za minútu hovoru 1,64 Kč/min. Keď som volala na poľské mobilné číslo z Čiech, tá cena bola omnoho vyššia (riadila sa ceníkom volania do zahraničia). Ktorú cenu budem platiť aktuálne?

  • Milan Milan

   Dobrý den, Moniko, pokud budete v roamingu a budete volat na zahraniční číslo, pak se vás dle mých informací bude skutečně týkat roamingové volání a nikoli volání do zahraničí.

 10. Rostislav Klouda Rostislav Klouda

  Tak, že realně když budu volet do sítě Gomobil mimo volné minuty tak více než dvojnásobné zdražení. Chápu nabídku volání v síti zdarma ale pokud mám číslo kde se volá minimálně je to prostě zdražení, musím se podívat po nějaké lepší nabídce.

  • Milan Milan

   Dobrý den, Rostislave. Máte nyní nějaké volné minuty do všech sítí? Chápu, že pokud žádné volné minuty nemáte, pak se vám sjednocení ceny po celé EU nemusí zamlouvat. Na druhou stranu, pokud alespoň trochu cestujete, pak skutečně dojde k výraznému zlevnění vašeho volání a smskování po celé EU. Navíc pokud byste hodně volal do GoMobil, připravili jsme pro vás akční Neomezené volání v rámci české sítě GoMobil jen za 49 Kč. Díky tomu si můžete povídat hodiny a hodiny se svými blízkými. Věřím, že naše další benefity vás přesvědčí o setrvání v rodině GoMobil. Moc díky za to, že jste s námi.

 11. Michal Janda Michal Janda

  Dobrý den, mám u vás vedena 3 telefonní čísla (já a děti). Přemýšlím o 4tém pro manželku, která je zatím pod smlouvou u konkurence. Jistě víte, že letos se bude konat asi první aukce tarifů přes Dtest. Do aukce jsem se přihlásil a věřím ve velmi zajimavé aukční ceny. Pokud Vás poté požádám o ukončení smlouvy, necháte mě volně „odejít“ nebo mi nabídnete zajímavější ceny za volání a data?

  • Milan Milan

   Dobrý den, Michale, výsledky aukce Dtestu bych nechtěl předbíhat. Těžko říct, jaká bude vítězná nabídka. Třeba nebude až tak zajímavá a navíc s klasickým závazkem. Ať už to dopadne jakkoli, naše služby jsou bez závazků s měsíční výpovědní lhůtou. Nechceme nikoho svazovat na nějaké dva roky. Takže samozřejmě budete moci odejít. Každopádně budu rád, když nám napíšete a vše společně probereme. Díky moc za podporu.

 12. Martin Martin

  Jak bude řešeno volání v rámci sítě GOMOBIL po 1. 6., když si nechci kupovat za 99,– Kč balíček neomozeného volání v síti, protože pro mě je výhodnější volat za 0,60? Bude třeba možné nastavit jedno či dvě čísla v síti za cenově nižší balíček nebo prostě to bude zdražení z 0,60 na 1,5?

  • Milan Milan

   Dobrý den, Martine, od 1.6. budete s Tarifem NA MÍRU volat za 1,50 Kč / min do všech sítí a to po celé EU. Balíček Neomezené volání v české síti GoMobil si můžete pořídit nyní v akční ceně jen za 49 Kč měsíčně při objednání do 30.6.2017 (původní cena 99 Kč). Pokud máte nějaké blízké a přátele v síti GoMobil, můžete si díky tomuto balíčku volat hodiny a hodiny. Aktivujte ho na https://muj.gomobil.cz

 13. Tonda Tonda

  Dobrý den. Vysvětlete mi nesrovnalost v ceně volání na zahraniční sítě, když tady tvrdíte, že volání do zahraničí se nemění, ale v dokumentu o změnách jednotlivých tarifů píšete, že cena platí na volání do všech sítí EU. Předem děkuji.

  • Milan Milan

   Dobrý den, Tondo, děkuji moc za dotaz. Změna se týká pouze ČR a roamingu. Ať se budete pohybovat po kterémkoli státě EU, pak je cena volání sjednocená. Volání do zahraničí se nemění a platí na něj stále Ceník zahraničního volání.

 14. Jan Obermajer Jan Obermajer

  Co když jsem v zoně 1 např UK a volám na tamní místní číslo – za jaký tarif? Jakoby z Česka do UK nebo jiný?

  • Milan Milan

   Dobrý den, Honzo, dle mých informací v takovém případě voláte jako domů, neboť jste v roamingu a platí pro vás pravidla roamingového volání.

 15. Jan Kolaja Jan Kolaja

  Existuje reálný důvod, proč nepoužívat polskou datovou sim s cenou přibližně 30Kč / 5G? Bydlíme na hranicích, polský signál je místy daleko lepší. I kdyby mi simku jednou za 4 měsíce zrušili, je to pořád výhodné. Děkuji za info.

  • Milan Milan

   Dobrý den, Honzo, nemohu mluvit za Polského operátora, ale lze předpokládat, že vám po 4 měsících začne skutečně účtovat příplatek za každou minutu, sms i data. Dalším omezením může být například trvalé bydliště, které bude bránit dlouhodobým a opakovaným nákupům SIM karet. Otázka je, jak přistupuje k předplaceným kartám. Každopádně pravidla politiky přiměřeného využívání chrání právě tyto operátory, kteří mají s roamingem spojené vysoké náklady, které se pro ně, stejně tak jako pro nás u GoMobil, téměř nezmění.

 16. Blahoslav Hermann Blahoslav Hermann

  Dobrý den, Jsem téměř
  přesně vždy půl roku v Česku a půl roku v zahraničí. V zahraničí téměř české číslo nepoužívám az na pár hodin příchozích hovorů. Jak se v takovém ​případě postavíte k situaci? následný půlrok v Česku využívám pak i další služby.
  S pozdravem Blahoslav Hermann

  • Milan Milan

   Dobrý den, Blahoslave, po 4 měsících, kdy SIM kartu využíváte častěji a více v roamingu než doma, vám můžeme začít účtovat příplatky. Pokud jste v kuse půl roku v zahraničí, pak se vás pravidla politiky přiměřeného využívání dotýkají. Ke každé takové situaci ale budeme přistupovat individuálně po předchozím kontaktování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *