Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak vybrat telefon pro děti?

Vybírání nového telefonu je obvykle pro většinu lidí komplexní, složitá a mnohdy i stresující záležitost, která dost často zabere i několik měsíců. A co teprve vybírání telefonu pro děti. My se vám v tomto článku pokusíme poradit, jak na to a také vám dáme pár tipů na konkrétní telefony.

Existuje vůbec telefon pro děti?

Je dobré si rovnou přiznat, že těžko najdete telefon, který by byl určený přímo pro děti. A pokud ano, rozhodně to nebude běžně dostupný telefon s nízkou cenovkou. Výrobcům se zkrátka velmi často nevyplatí vyrábět telefon s konkrétním zaměřením. Proto je dobré si primárně stanovit cenový limit, od kterého se bude celý proces výběru dětského telefonu odvíjet.

V tomto článku se zaměřujeme především na chytré telefony. Je ale nejdřív dobré připomenout, že rozhodně nebude chybou, když zvolíte jako první tlačítkový telefon. Takové telefony jsou ideální na první seznámení s elektronikou, navíc se nemusíte příliš bát, že se dítěti podaří telefon rozbít hned po rozbalení. A pokud ano, nebude to taková tragédie. Tlačítkové telefony jsou řádově levnější a není obtížné pořídit takový telefon i za nižší částku než 1000 Kč. Musíte ale počítat jen se základními funkcemi, menším displejem a na dnešní poměry podprůměrným fotoaparátem. Naopak oceníte dlouhou výdrž baterie, která může překonat i jeden týden.

Na co se hlavně zaměřit při výběru telefonu pro děti?

Určitě je dobré se alespoň částečně zorientovat v současných trendech a důležitých parametrech, které ovlivní samotnou práci s chytrým telefonem. Přesto existuje několik parametrů, které jsou důležité stále:

  • Displej
  • Uložiště a RAM
  • Procesor
  • Baterie

Displej

U displeje se zaměřte především na rozlišení, použitou technologii a frekvenci. Vše je vesměs podobné, jako když vybíráte novou televizi. U rozlišení je dnes standardem Full HD+ a vyšší, tedy vyšší než 1920×1080. Ale pro první telefon poslouží i o něco nižší rozlišení označované jen HD+. Použité technologie jsou primárně dvě. U levnějších telefonů se jedná o LCD, které ale bohatě postačí. Dražší jsou obvykle telefony s AMOLED displeji, které mají výraznější barvy, věrnější zobrazení černé a lepší čitelnost na slunci. V poslední době se klade důraz i na frekvenci displeje. Není neobvyklé, že už i v levnější telefonech se objevují displeje s 90Hz, někdy dokonce i s mnohem vyšší frekvencí. To ocení především hráči, ale i při běžném používání telefonu je prostředí díky vyšší frekvenci plynulejší.

Uložiště a RAM

Dalším a možná nejdůležitějším parametrem je velikost uložiště a paměti RAM. Tady platí jednoduché pravidlo – čím více, tím lépe. Stále standardnější je velikost uložiště 128 GB. Takové uložiště nebude limitem hodně dlouhou dobu. Naprosto dostačující je obvykle i uložiště o kapacitě 64 GB. Úplné minimum, které ještě poslouží, je 32 GB, hodí se ale především pro nejmenší děti. Počítejte s tím, že děti obvykle instalují každou aplikaci, na kterou narazí. A v důsledku toho úložiště mizí před očima. A s ubývajícím úložištěm obvykle ubývají i síly samotného telefonu a projeví se to na celkové rychlosti a odezvě. U paměti RAM sáhněte po telefonu s alespoň 3 GB. Dnes se jedná již o opravdové minimum, proto doporučujeme spíše 4 a více GB. Nezapomeňte, že velikost RAM ovlivňuje celkovou rychlost telefonu a také schopnost udržet více aplikací v chodu.

Procesor

Procesor je asi nejkomplikovanějším parametrem. Málokdo se orientuje ve všech možných druzích, označeních a názvech. Dříve bylo nepsaným pravidlem, že neuděláte chybu, když zvolíte telefon se Snapdragonem. To se za poslední roky trochu změnilo a celá situace se tím ještě více zamotala. Nebo naopak zjednodušila? Dnes totiž neuděláte chybu, když sáhnete po telefonu s Mediatekem, popřípadě Exynosem. V některých případech je to dokonce ta lepší varianta. Pokud řešíte hlavně čísla, tak takovým standardem jsou dnes již osmijádrové procesory s frekvencí alespoň 2 GHz.

Baterie

U baterie se opět dostáváme k jednoduchým počtům. Stejně jako u uložiště a paměti RAM i tady platí čím více, tím lépe. Průměrná kapacita baterie se dnes pohybuje kolem 4300 mAh. Pokud chcete pro svou ratolest vyšší výdrž, volte telefony alespoň s 5000 mAh. I tak ale nepočítejte s výdrží vyšší než dva dny. Poslední dobou se také hledí na rychlost nabíjení. V takovém případě se poohlížejte alespoň po telefonu s 25W nabíjením. Ale pozor, rychlé nabíjení závisí i na použité nabíječce a mnohdy se v originálním balení nenacházejí takové, které rychlé nabíjení podporují. A když už jsme u nabíjení, určitě je dobré volit jen telefony s novějším USB-C konektorem.

Na co je ještě dobré při výběru telefonu nezapomenout?

Neměli byste zapomenout také na fotoaparát, i když dnes už i ty nejlevnější smartphony dokáží za dobrých podmínek vykouzlit velmi pěkné a použitelné snímky. Na počet Mpx příliš nehleďte, v tomto případě ne vždy je více i lépe. Nejčastěji se ale v sekci levnější telefonů vhodných pro děti setkáte s hodnotou alespoň 13 MPx, dražší telefony nabízí i více než 50 MPx.

Pokud máte doma malého ničitele, popřípadě malého sportovce, zvážili bychom výběr telefonu se zvýšenou odolností proti vodě a prachu. U takových telefonů nechybí označení IP67 nebo dokonce IP68, kdy se nemusíte bát ani potopení do vody. Nevýhodou takových telefonů je vyšší cena a vzhled, který obvykle děti příliš neučaruje.

Vyhněte se značkám, o kterých jste nikdy neslyšeli. Jsou sice o dost levnější, ale můžete s nimi zapomenout na kvalitní podporu a aktualizace, ale hlavně také na velký výběr příslušenství. Sehnat krycí sklo či padnoucí obal na v Evropě neznámé značky je pak doslova horor. Naopak problém nebudete mít se značkami jako je Samsung, Nokia, Xiaomi (i jejich dceřiné Poco a Redmi), VIVO, Motorola, Realme nebo samozřejmě iPhone.

Kolik investovat do telefonu pro děti?

To je možná nejdůležitější otázka, na kterou si musíte sami odpovědět. Telefony vhodné pro děti, které zároveň disponují ucházejícími parametry se často pohybují od 3 do 6 tisíc. Rozpětí je to docela velké, stejně tak se v daném rozpětí mění i parametry telefonů. Počítejte s tím, že za 3 tisíce se bude jednat opravdu o základ, který ale jako první telefon zcela poslouží. Pokud se smíříte s tím, že telefon v dětských rukách nevydrží věčnost, přesněji řečeno, že vydrží zhruba dva roky, tak telefon kolem 3 tisíc může být opravdu dobrou volbou, především pro menší děti na prvním stupni. Pokud očekáváte, že telefon bude dítěti stačit déle než dva roky, volte raději ze segmentu kolem 5 tisíc a výše. Takové telefony už mají mnohem lepší parametry, které nebudou brzdou ani po dvou letech používání.

Tipy na telefony vhodné pro děti z nabídky GoMobil e-shopu

→ Zobrazit celou nabídku e-shopu GoMobil ←

Telefon máme. A co dál?

Vybrali jste telefon? Tak nezapomeňte také na SIM kartu. Nebo ještě lépe na dětský tarif od GoMobil. Jde o novinku v nabídce, která je dokonce výhodnější a hlavně bezpečnější než kredit. Vše máte neustále pod kontrolou a navíc se dá dětský tarif Junior pořídit již od 95 Kč.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *